Batumi

Miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego; stolica autonomicznej republiki Adżarii.
Stolica Autonomicznej republiki Adżarii wchodzącej w skład Republiki Gruzińskiej. Skład etniczny urozmaicony: Gruzini – chrześcijanie i Gruzini – muzułmanie, przede wszystkim w tej grupie Adżarowie; Rosjanie (mniejszość postkolonialna), Ormianie i Żydzi. W 1878 roku przyłączone do Imperium Rosyjskiego (po wojnie rosyjsko-tureckiej). Od tego czasu – dynamiczny rozwój, związany głównie z przyznaniem miastu statusu „porto franco” i rozbudową portu. W tym czasie oficjalna nazwa miasta brzmiała „Portowe Miasto Batumi”. Osuszenia błot, które otaczały miasto, podjął się Polak w służbie rosyjskiej – gen. Żygulski. To dopiero umożliwiło rozbudowę miasta. Na terenach osuszonych założono ekskluzywne dzielnice willowe i parki. Od końca XIX wieku miasto przekształca się stopniowo w modny kurort.

batumi_1

 

Niewiele miejsc na ziemi ma takie możliwości pogodowe ale Gruzja do nich należy. By po zimie zaznać lata wystarczy udać się do pięknego Batumi by zobaczyć przepiękne kamieniste plaże i odnowione miasto. Do głównych zabytków miasta należą: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, dawna eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Uniwersytet (leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej), synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium (obecnie nieczynne) oraz jedno z dwóch obecnie czynnych w Gruzji muzeów Józefa Stalina. Batumi to najbardziej oblegany przez turystów rejon Gruzji. Trzeba przyznać, że najlepsze wrażenie Batumi robi nocą – tańczące fontanny przy pomniku Złotego Runa, czy kolorowo podświetlone drzewa w parku. Warto też zobaczyć i przejść przez dwa place w Batumi, mianowicie Plac Ery i Plac Piazza, przyjrzeć się „statule miłości”, czyli  pomnikowi Ali i Nino usytuowanemu przy głównym batumskim deptaku .Często jest przepięknie podświetlony. Z każdej strony postaci inny, daje perspektywiczny odbiór ,wzajemne przenikanie”.

batumi_2

Największą atrakcją Batumi, oczywiście oprócz Morza Czarnego, jest oddalony o 6 kilometrów od centrum – Ogród Botaniczny. Położony przy samym morzu, na stromym zboczu ogród, podobno jest drugim pod względem wielkości ogrodem botanicznym na świecie. I nie ma co ukrywać, że miejsce to naprawdę robi wrażenie. Można powiedzieć nawet więcej – jest to jedno z najniezwyklejszych miejsc. Decydując się na przekroczenie bramy ogrodu botanicznego w Batumi, w jednej chwili człowiek zostaje przeniesiony w środek najprawdziwszej dżungli.

batumi_3

Po sezonie ogród jest zupełnie opustoszały, można więc wędrować godzinami i nie spotkać nikogo. Jednak najlepsze w nim jest to, że można przystanąć gdzieś po drodze i powoli delektować się niezapomnianym smakiem przepysznych winogron, mandarynek, pomarańczy, grejpfrutów, czy owoców kiwi – oczywiście prosto z drzewa! Najlepsza pora na ucztę w ogrodzie to koniec października, listopad i grudzień, gdy wszystkie te owoce aż się proszą, by ponownie popełnić ten mały rajski grzech i jednak się na nie skusić!!!

 

batumi_4

batumi_5

batumi_6

Wersja do druku

Dodaj komentarz